№ 2883 від 25.03.2025 р. |
|
|
|
Голові Комітету Верховної Ради України
з питань гуманітарної та інформаційної політики
Потураєву М.Р.
Щодо поправок до проєкту Закону України від 10.10.2024р. № 12111
Шановний Микито Руслановичу!
Асоціація «Телекомунікаційна палата Україна», що об’єднує легальних суб’єктів у сфері медіа та електронних комунікацій, які виступають за створення рівних умов та сприятливого середовища для ведення чесного бізнесу, висловлює Вам свою повагу та повідомляє наступне.
У додаток до листа від 03.02.2025 р. №2875 щодо прохання не підтримувати до другого читання поправки народної депутатки України Олени Кондратюк під номерами 3, 180, 187, 213, та 264 до проекту Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності медіа» від 10.10.2024 р. реєстр. № 12111 (далі – Законопроект) звертаємо увагу на наступному.
Законопроект 11.02.2025 включено до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання. Разом з тим, на офіційному вебсайті Верховної Ради України відсутня інформація щодо результату розгляду зазначених поправок.
У зв’язку з цим наголошуємо повторно, що їх прийняття однозначно призведе до: дестабілізації ринку платного телебачення в умовах економічної кризи, зменшення бюджетних надходжень через відтік абонентів до піратських ресурсів, підриву міжнародного співробітництва та виходу іноземних каналів із ринку, зниження конкурентоспроможності українських компаній, а також зростання ризику неконтрольованого впливу піратських ресурсів.
Також, звертаємо увагу, що згідно юридичного висновку Ради Європи від 04.02.2025 щодо додаткових змін до законопроекту підтверджено, що поправки непропорційно обмежують іноземних мовників, у тому числі медіа держав-членів ЄС та держав-учасниць Європейської конвенції про транскордонне телебачення, які можуть пропонувати багатомовний контент, у тому числі російською мовою. Радою Європи вказується, що запропоновані зміни можуть призвести до відкликання ліцензій міжнародних провайдерів контенту, які не мають прямих зв’язків з державою-агресором, тим самим обмежуючи розмаїття медіа, доступних українській аудиторії. Поправки розширюють сферу регулювання на послуги дубляжу, що є вкрай нетиповим для європейського контексту. А також, пропонують значне розширення обмежень для українських медіа, поширюючи їх від виробництва до послуг з дублювання. Це дуже незвично в європейському контексті, оскільки більшість медіа-регулювань зосереджуються на походженні продукції, а не на місці її дублювання.
Рада Європи дійшла висновку, що хоча метою запропонованих поправок є захист інформаційного суверенітету України, вони є надто широкими і ризикують підірвати плюралізм медіа. Крім того, вони створюють ризики недотримання міжнародних угод, які мають вирішальне значення для процесу вступу України до ЄС. Рекомендується ретельно переглянути ці поправки, щоб привести їх у відповідність до міжнародних стандартів свободи медіа та принципів пропорційності, гарантуючи, що регулювання медіа в Україні залишатиметься збалансованим та ефективним у забезпеченні національної безпеки та демократичних свобод».
Підсумовуючи, Асоціація повторно звертається з проханням відхилити зазначені вище поправки народної депутатки України Олени Кондратюк враховуючи усі можливі негативні наслідки від їх прийняття, а також рекомендації Рад Європи щодо їх перегляду.
З повагою
Директор Асоціації М. Пригорницька