№ 2873 від 24.01.2025 р.
Голові державної регуляторної служби України
Олексію КУЧЕРУ
Про розгляд проекту регуляторного акта
щодо врегулювання питань державного нагляду
Шановний Олексію Володимировичу!
Асоціація «Телекомунікаційна палата Україна» (надалі – Асоціація), що об’єднує легальних учасників ринку електронних комунікацій, які виступають за створення сприятливого регуляторного середовища для ведення бізнесу, висловлює вам свою повагу та у відповідності до норм Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (далі – Закон №1160-IV) просить врахувати наступне.
На офіційному сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку (далі – НКЕК, розробник) 14 січня 2025 року в розділі «Регуляторна діяльність» оприлюднено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питання державного нагляду у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра в умовах надзвичайного та воєнного стану» (далі – Проект акта) та відповідний аналіз регуляторного впливу (далі – АРВ). Згідно Повідомлення про оприлюднення, розробником для надання пропозицій та зауважень до Проекту акта встановлено строк у 5 робочих днів, а саме до 20 січня 2025 року.
Проект акта має значний регуляторний вплив на ринок електронних комунікацій, тому Асоціація просить Вас, шановний Олексію Володимировичу, не допустити його погодження в редакції розробника, без достатнього періоду громадського обговорення, без належного обґрунтування доцільності прийняття і без проведення заходів з відстеження результативності.
Наразі, Проект акта розробником направлений на погодження до Державної регуляторної служби України.
Асоціація звертає Вашу увагу та просить врахувати при розгляді цього Проекту акта, що його розроблення відбувається без дотримання ключових принципів державної регуляторної політики: доцільності, ефективності, збалансованості, передбачуваності, прозорості і врахування громадської думки, визначених вимогами статті 4 Закону №1160-IV; статті 5 Закону №1160-IV, в частині недопущення прийняття регуляторних актів, які є непослідовними або не узгоджуються з діючими регуляторними актами; статті 8 Закону №1160-IV, в частині підготовки АРВ з урахуванням вимог Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308 (зі змінами) (далі – Методика). Це обумовлено наступним:
1.Згідно ст. 4 Закону №1160-IV принцип передбачуваності державної регуляторної політики вимагає від розробника послідовності регуляторної діяльності, відповідності її цілям державної політики, а також планам з підготовки проектів регуляторних актів, що дозволяє суб’єктам господарювання здійснювати планування їхньої діяльності.
Згідно ст. 7 Закону №1160-IV Регуляторний орган затверджує План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів. Затверджені плани діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, а також зміни до них оприлюднюються у спосіб, передбачений ст. 13 цього Закону, не пізніше як у десятиденний строк після їх затвердження.
Якщо регуляторний орган готує або розглядає проект регуляторного акта, який не внесений до затвердженого цим регуляторним органом плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, цей орган повинен внести відповідні зміни до плану не пізніше десяти робочих днів з дня початку підготовки цього проекту або з дня внесення проекту на розгляд до цього регуляторного органу, але не пізніше дня оприлюднення цього проекту.
Відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку» (далі – Закон № 1971-IX) НКЕК є колегіальним органом та згідно ст. 15 цього Закону від нього вимагається забезпечення відкритості своєї діяльності шляхом:
– прийняття рішень на засіданнях, які проводяться у формі відкритих слухань;
– інформування громадськості про плани своєї роботи;
– оприлюднення проекту нормативно-правового акта.
На відміну від проектів інших нормативно-правових актів, які розміщені на офіційному сайті НКЕК, офіційне опублікування Проекту акта було здійснено без проведення його попереднього обговорення на засіданні НКЕК та інформування всіх членів НКЕК щодо його розробки.
Згідно ч.4 ст. 22 Закону України «Про електронні комунікації» » (далі – Закон № 1089-IX) та ч.2 ст. 15 Закону № 1971-IX строк, протягом якого приймаються зауваження та пропозиції до проекту акта, не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту акта та відповідного аналізу регуляторного впливу до нього. Застосування НКЕК скороченого строку, передбаченого як виключення у ч.7 ст.22 Закону Закон № 1089-IX, не обґрунтовано ні у пояснювальній записці, ні у АРВ, ні у самому Повідомленні про опрелюднення. Більш того, сам процес розробки законопроектів, як регуляторних актів вищої юридичної сили, не передбачає скороченої процедури консультацій.
Також, звертаємо увагу, що Проект акта не включений до планів діяльності з підготовки НКЕК проектів регуляторних актів на 2025 рік, який доведено до відома громадськості.
Важливою умовою для ефективної державної регуляторної політики – є обов’язковість і своєчасність доведення прийнятих регуляторних актів до відома фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань, інформування громадськості про здійснення регуляторної діяльності, для надання можливості подання зауважень і пропозицій до них.
Отже, опублікування Проекту акта здійснено з порушенням принципів державної регуляторної політики та вимог ст. 15 Закону № 1971-IX, відповідно, не було достатньо часу для відкритого обговорення за участю представників громадськості питань, пов’язаних з регуляторною діяльністю, що позбавило громадськість можливості своєчасно сформувати та подати зауваження до нього.
- До Проекту акта розробником включено положення у вигляді п. 2 ч. 1 розділу І, що передбачає виключення діючої ч. 9 статті 13 Закону № 1089-IX. Асоціація вважає, що таке виключення суперечить державному підходу, визначеному у частинах 8 та 11 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон № 877-V).
Згідно ч. 8 ст.7 Закону № 877-V, припис це – обов’язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб’єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб’єкта господарювання. Незастосування під час винесення припису санкцій відмежовує його від розпорядження, яке відповідно до ч. 9 ст. 7 Закону №877-V може передбачати застосування до суб’єкта господарювання санкцій, передбачених законом.
Чинна редакція ч. 9 ст.13 Закону № 1089-IX повністю відповідає ч. 8 ст.7 Закону №877-V. Відповідно до ч.11 статті 7 Закону № 877-V «у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб’єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.»
Отже, п. 2 ч. 1 розділу І необхідно виключити з тексту Проекту акта, адже це необґрунтовано виключає із Закону № 1089-IX положення про те, що припис не передбачає застосування санкцій щодо суб’єкта господарювання. Залишення ж п. 2 ч. 1 розділу І Проекту акта призведе до ситуації, коли НКЕК зможе одночасно з винесенням припису застосовувати адміністративно-господарські санкції, передбачені ст. 126 Закону №1089-IX. Такий підхід спричинює непослідовність державного регулювання в частині створення на законодавчому рівні для суб’єктів господарювання у сфері електронних комунікацій необґрунтовано дискримінаційних умов діяльності, ніж для суб’єктів господарювання у інших галузях економіки.
Доцільним вбачається залишити ч. 9 ст. 13 Закону №1089-IX в чинній редакції.
- Згідно ст. 14 Закону № 1971-IX засідання НКЕК – є основною формою його роботи як колегіального органу. Засідання проводяться у формі відкритих слухань, де НКЕК розглядає та приймає рішення з питань, що належать до його компетенції. Ці Рішення оформлюються постановою.
Стаття 15 Закону № 1971-IX визначає, що НКЕК забезпечує відкритість своєї діяльності шляхом прийняття рішень на засіданнях, які проводяться у формі відкритих слухань, і надання можливості представникам від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань та інших заінтересованих осіб для їх вільного доступу на такі засідання.
Відповідно до вимог п.2 ч. 4 ст. 4 Закону № 1971-IX, до повноважень НКЕК належить і внесення пропозицій до центральних органів виконавчої влади у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра, надання послуг поштового зв’язку, інших органів державної влади щодо формування державної політики, проектів законів та інших нормативно-правових актів у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку.
Але, при цьому, всупереч вимог ст.ст. 14 та 15 Закону № 1971-IX, виконання повноважень щодо опублікування цього Проекту акта, підведення результатів публічних консультацій та направлення його на погодження до органів державної влади – здійснені без прийняття колегіальних рішень на засіданні НКЕК.
Також, АРВ, у відповідності до Закону №1160-IV, має визначити очікувані результати прийняття запропонованого регуляторного акта, у тому числі розрахунок очікуваних витрат та вигод суб’єктів господарювання, громадян та держави внаслідок дії регуляторного акта.
Розробник в АРВ обґрунтовано не доводить, що досягнення запропонованим регуляторним актом встановлених цілей є можливим з найменшими витратами для суб’єктів господарювання, громадян та держави, що вигоди, які виникатимуть внаслідок його дії, виправдовують відповідні витрати.
Загалом, розробником не дотримується принцип адекватності державної регуляторної політики та не враховується при оцінці результативності, що оператори електронних комунікацій працюють у надскладних умовах війни, відновлюючи мережі, закуповують нове обладнання, пристрої резервного живлення для мережі тощо. При цьому, від держави очікується забезпечення передбачуваності законодавства та недопущення встановлення під час воєнного стану додаткових регуляції, що ускладнюють процес роботи та відволікають бізнес від основних операційних завдань.
Додаткові регуляторні вимоги в цей час є надмірними та ускладнюють роботу бізнесу. Це може призвести до погіршення якості зв’язку та затримок у його відновленні. У надскладні для країни часи, коли робота бізнесу є основою економіки, а зв’язок – є першочерговою потребою для суспільства і держави в цілому, що потребує значних інвестиційних дотацій для відновлення мереж і забезпечення сталості їх роботи – запропоноване регулювання вважаємо необґрунтованим.
Враховуючи вищевикладене, просимо Вас прийняти рішення про відмову в погодженні проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питання державного нагляду у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра в умовах надзвичайного та воєнного стану» та надати розробнику відповідні пропозиції та рекомендації щодо здійснення регуляторної діяльності.
Дякуємо за підтримку підприємництва в Україні та сподіваємось на співпрацю.
З повагою
Голова Ради Асоціації Тетяна ПОПОВА