Асоціації провайдерів закликали Нацраду до забезпечення єдиних правил регулювання всіх платформ телебачення

Представники сфери платного телебачення України — Асоціація правовласників та постачальників контенту, Телекомунікаційна палата України, Асоціація «Укртелемережа», Спілка операторів телекомунікацій м. Одеси та Одеської області — закликали Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення забезпечити єдині правила регулювання всіх платформ телебачення, включно із супутниковими системами й системами з використанням мережі Інтернет.

Приводом для звернення є останнє рішення Нацради від 11 лютого 2016 року щодо вилучення з Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України (далі — Перелік) 15 російських розважальних супутникових телеканалів: «Совершенно секретно», «Кто есть кто», «Шансон-ТВ», «Парк развлечений», «Мир сериала», «Авто плюс», «Кухня ТВ», КХЛ, «Наука 2.0», «Моя планета», «Телекафе», «Боец», «Время: далекое и близкое», «Настоящее страшное телевидение» (НСТ), «Сарафан».

Слід зазначити, що до моменту прийняття даного рішення, протягом 2014-2016 рр., із цього Переліку вже було вилучено 13 російських супутникових телеканалів: «Российский информационный канал «Россия-24», «История», «365 дней», «24 техно», «Мир 24», «Русский иллюзион», «Дом кино», «Оружие», «Иллюзион+», «Страна», «Феникс+кино», «Комедия ТВ», «Многосерийное ТВ».

2014 року ухвалами Окружного адміністративного суду м. Києва було заборонено розповсюдження п’ятьох інформаційних телеканалів походженням із Російської Федерації: «Первый канал. Всемирная сеть» «ТВ Центр — International» (TVCI), «РТР-Планета», «НТВ Мир», «РБК-ТВ».

У листі професійних об’єднань до Нацради зазначено, що «Асоціації сфери платного телебачення України поділяють точку зору Національної ради щодо необхідності обмеження ретрансляції телепрограм у зв’язку з їх невідповідністю міжнародному та українському законодавству».

Однак, на нашу думку, вилучення з ліцензованого обігу систем платного телебачення України десятків російських неінформаційних телепрограм без жорсткого контролю за тим, щоби ті самі програми не розповсюджувалися в іншій спосіб суб’єктами господарювання, які не отримують ліцензії Нацради, — неоднозначно сприймається представниками галузі, оскільки створює нерівні умови для легальних і нелегальних гравців на ринку ретрансляції телеканалів.

Ми у своїх численних звертаннях до Нацради наголошували, що існує жорстка конкуренція між легальними ліцензованими провайдерами програмної послуги і піратськими несанкціонованими системами розповсюдження телепрограм із використанням мережі Інтернет та безкоштовних супутникових систем. Нелегальні конкуренти не дотримуються жодних заборон, нехтують правилами — отже ліцензіатам Нацради реально загрожує згортання бізнесу».

Представники провайдерів акцентують, що «обмеження ретрансляції має відбуватися в рамках діючого законодавства і бути обов’язковим для всіх технологічних платформ, незалежно від того, чи є суб’єкт, який розповсюджує нелегальні телеканали, ліцензіатом Національної ради».

Зважаючи на ситуацію, що склалася останнім часом, асоціації запропонували Нацраді наступне:
«- Забезпечити єдині правила регулювання всіх платформ телебачення (у т. ч. супутник, мережа Інтернет);
– щодо прийняття подібних рішень передбачати час для запровадження змін у пакетах легальними провайдерами програмних послуг;
– предметом моніторингу повинні стати програми не лише виробництва РФ, але всі, які не мають походження ЄС, і ті, що формально походять з Євросоюзу, однак редакційний контроль здійснюється в інших країнах;
– сприяти створенню вітчизняних телепрограм, орієнтованих на ринок систем платного телебачення України, а також включенню до Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України».