Від 21.06.2022 № 2685

Міністерство цифрової трансформації України

 Стосовно проекту постанови Кабінету Міністрів України
«Про внесення змін до деяких постанов Кабінету
Міністрів України щодо повноважень органів виконавчої влади у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра, публічних електронних реєстрів та захисту критичної інформаційної інфраструктури»

 

Асоціація «Телекомунікаційна палата України» (далі – Асоціація), яка об’єднує учасників ринку електронних комунікацій, звертається з приводу наступного.

На засіданні НКЕК рішенням від 15 червня 2022 року № 70 Комісія розглянула проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо повноважень органів виконавчої влади у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра, публічних електронних реєстрів та захисту критичної інформаційної інфраструктури» та погодила його із зауваженнями та пропозиціями.

Враховуючи вказане, Асоціація повідомляє наступне.

Ми підтримуємо пропозицію НКЕК щодо необхідності доповнення вказаного проекту постанови КМУ повноваженнями Мінцифри щодо питань формування та реалізації державної політики у сфері хмарних послуг з урахуванням наступного.

Верховною Радою України 17.02.2022 прийнято Закон України «Про хмарні послуги» (далі – Закон), який набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, тобто 16.09.2022 р.

А отже, до 16 вересня повинно бути прийнято ряд нормативно-правових актів на його виконання, а саме: 

  • визначити структуру, порядок формування та використання електронних каталогів хмарних послуг та/або послуг центру обробки даних;
  • визначити вимоги до надавачів хмарних послуг та/або послуг центру обробки даних, яким надавач хмарних послуг має відповідати для внесення до переліку за відповідними видами послуг, та порядок підтвердження відповідності цим вимогам;
  • встановити порядок надання хмарних послуг та/або послуг центру обробки даних, пов’язаних з обробкою державних інформаційних ресурсів;
  • визначити порядок підготовки пропозицій щодо використання хмарних послуг та/або послуг центру обробки даних органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та їх розгляду;
  • забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Тому на сьогодні визначення чітких повноважень Мінцифри допоможе нарешті запустити процес підготовки підзаконних актів для подальшої реалізації Закону. Оскільки, довоєнний підхід, у якому підприємства використовували власні сервери для роботи своїх автоматизованих систем, за умов воєнного часу є небезпечним та вразливим. Офіси на територіях, де ведуться бойові дії, підтверджені фізичній руйнації, перебоям у наданні електроенергії, неможливості отримання до них доступу, неможливості евакуації або переїзду. А тому оптимальний вихід із цієї ситуації – використання «хмарних» серверів.

Враховуючи зазначене, пропонуємо у проекті Постанови передбачити зміни до Положення про Міністерство цифрової трансформації України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.09.2019 № 856, в частині закріплення за Мінцифри повноваженнь щодо формування та реалізації державної політики при надані хмарних послуг.

Крім того, просимо повідомити чи створені робочі групи з метою напрацювання вказаних підзаконних нормативно-правових актів, та у разі їх створення, будемо вдячні за залучення до їх роботи.

Голова Ради Асоціації                                                                                                  Т.В. Попова