%d0%bb%d0%be%d0%b3%d0%be-%d1%82%d0%b5%d0%bb%d0%bf%d1%83Телекомпалата України звертається до Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики щодо недопущення прийняття проекту Закона України 3504 (щодо уточнення умов розповсюдження програм телерадіоорганізацій у складі універсальної програмної послуги) та надає власні пропозиції та зауваження до нього.

Адже проектом Закону передбачено включення до універсальної програмної послуги програм суспільного телебачення і радіомовлення, місцевого та регіонального ефірного не мережевого мовлення, та парламентського каналу. Отже, це є обов’язкові програми для кожного провайдера, незалежно від технології, що ним застосовується чи території його діяльності.

Водночас, провайдери, що надають послуги на всій території України з використанням технологій супутника (DTH) чи Інтернет (OTT) не мають можливості включити до всіх своїх пакетів місцеві ефірні програми, кількість яких сягає декількох сотень. Отже, проект потребує уточнення, що програми місцевого та регіонального ефірного мовлення не є обов’язковими для провайдерів, що надають свої послуги на території всієї України.

Крім того, варто зауважити, що після виключення зі складу універсальної програмної послуги програм, що розповсюджуються ефірним способом, відносини між телекомпаніями та операторами телекомунікацій переходять до ринкових відносин, що потенційно може призвести до припинення мовлення загальнонаціональних ефірних мовників у телекомунікаційних мережах, або ж до здорожчання вартості програмних послуг для абонентів.

Розвиток ситуації за таким сценарієм призведе до порушення основних принципів державної політики у сфері телебачення і радіомовлення щодо політики протекціонізму з розповсюдження програм і передач вітчизняного виробництва, гарантованої реалізацію прав на інформацію та ідеологічний і політичний плюралізму у сфері аудіовізуальних засобів масової інформації.

В зв’язку з цим Телекомпалата України пропонує встановити законодавчу заборону стягнення плати за ретрансляцію програм, що розповсюджуються з використанням радіочастотного ресурсу як телекомпаніями, так і операторами телекомунікацій (провайдерами програмної послуги).

Порівняльна таблиця з пропозиціями ТелПУ.