Лист від 22.03.2018 № 2260

Голові Державної регуляторної служби України

Ляпіній К. М.

Копія: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації

Щодо зауважень до проекту рішення НКРЗІ

«Про затвердження Правил здійснення діяльності

у сфері телекомунікацій»

 

Шановна Ксеніє Михайлівно!

 

Висловлюючи Вам свою повагу, асоціація «Телекомунікаційна палата України», як об’єднання підприємств, що здійснюють діяльність з надання телекомунікаційних послуг, звертається з приводу наступного.

13 березня 2018 року НКРЗІ на своєму засіданні схвалено проект рішення «Про затвердження Правил здійснення діяльності у сфері телекомунікацій» (http://nkrzi.gov.ua/index.php?r=site/index&pg=362&language=uk), який проходив процедуру обговорення із громадськістю. Проте, зауваження та пропозиції до вказаного Проекту Комісією не враховані в повному обсязі.

Враховуючи положення Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» надаємо зауваження та пропозиції до проекту рішення «Про затвердження Правил здійснення діяльності у сфері телекомунікацій» (далі – проект Правил), які просимо врахувати під час процедури погодження у Державній регуляторній службі України.

1.Підпунктом шостим пункту 2 Розділу ІІ проекту Правил передбачено, що оператор, провайдер телекомунікацій зобов’язаний надавати телекомунікаційні послуги з використанням автоматизованої системи розрахунків (білінгової системи), яка має документ, що підтверджує відповідність ГСТУ 61-034:2013 «Автоматизовані системи розрахунків за телекомунікаційні послуги. Загальні вимоги та методи випробувань», затверджений наказом Адміністрації Держспецзв’язку від 28.03.2013 № 159, та яка захищена від несанкціонованого

доступу до неї. Зазначена вимога не розповсюджується на операторів, провайдерів які надають виключно послуги з надання доступу до мережі Інтернет споживачам.

Разом з тим, згідно статті 24 Закону України «Про телекомунікації» умовами застосування технічних засобів телекомунікацій є їх відповідність стандартам і технічним регламентам. Технічні засоби телекомунікацій повинні мати виданий у встановленому законодавством порядку документ про підтвердження відповідності вимогам нормативних документів у сфері телекомунікацій.

Згідно з підпунктом 20 пункту 39 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 11.04.2012 № 295, оператори, провайдери зобов’язані використовувати сертифіковані на відповідність вимогам нормативних документів у сфері телекомунікації автоматизовані системи розрахунків за послуги.

Крім того, статтею 8 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» встановлено, що державні інформаційні ресурси або інформація з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, повинні оброблятися в системі із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю. Підтвердження відповідності здійснюється за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.

Тобто, виключень із необхідності в наявності автоматизованої системи розрахунків (а також у підтвердженні її відповідності стандартам і технічним регламентам) для операторів, провайдерів які надають виключно послуги з надання доступу до мережі Інтернет споживачам законодавством не передбачено.

Також, звертаємо увагу, що згідно пункту 18 статті 18 Закону України «Про телекомунікації» НКРЗІ забезпечує рівні умови діяльності у сфері телекомунікацій.

Таке виключення призведе до порушення норм Законів України «Про телекомунікації», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», а також до встановлення не рівного, вибіркового регулювання умов діяльності для суб’єктів ринку телекомунікацій. Отже, третє речення підпункту шостого пункту 2 Розділу ІІ проекту Правил потребує вилучення.

Враховуючи вищевказане, проект Правил потребує суттєвого доопрацювання, у зв’язку з чим просимо Вас, Ксеніє Михайлівно, посприяти у приведенні його положень до вимог чинного законодавства.

З повагою

Тетяна Попова, Голова Ради асоціації        

KPI_TelPU#4